REFINE program

All sessions take place in auditorium 4.

Saturday July 20th

Saturday's program is also available side by side with other meetings.

08:45-09:00  Session 1: Opening and introduction

09:00-10:30  Session 2: Refinement calculus I
Chair: John Derrick

09:00  Ralph-Johan Back and Joakim von Wright, Åbo Akademi U, Finland
Invited talk: Compositional action system refinement
09:40  Steve Dunne, U Teesside, UK
Junctive compositions of specifications in total and general correctness
10:05  Bernhard Aichernig, UNU/IIST, Macau, China
Contract-based mutation testing in the refinement calculus

10:30-10:50  Refreshments

10:50-12:40  Session 3: Refinement calculus II
Chair: Jim Woodcock

10:50  David A. Naumann, Stevens Inst. of Techn., USA
Invited talk: OO/higher order refinement calculus
11:30  Antónia Lopes and José Luiz Fiadeiro, U Lisbon, Portugal
Superposition: Composition vs refinement of non-deterministic, action-based systems
11:50  Luke Wildman and C. J. Fidge, U Queensland, Australia
Invited talk: The variety of variables in computer-aided real-time programming
12:15  Adrian Hilton and Jon G. Hall, The Open U, UK
Refining specifications to programmable logic

12:40-14:00  Lunch

14:00-15:30  Session 4: Z and Concurrency I
Chair: Joakim von Wright

14:00  Susan Stepney, Logica Cambridge, UK; Fiona Polack, U York, UK; and Ian Toyn, U York, UK
Refactoring in maintenance and development of Z specifications and proofs
14:30  Lindsay Groves, Victoria U of Wellington, New Zealand
Refinement and the Z schema calculus
15:00  Christie Bolton and Jim Davies, Oxford U, UK
A comparison of refinement orderings and their associated simulation rules

15:30-15:50  Refreshments

15:50-17:10  Session 5: Z and Concurrency II
Chair: Joakim von Wright

15:50  John Derrick and Eerke Boiten, U Kent-Canterbury, UK
Invited talk: Unifying concurrent and relational refinement
16:30  Ana Cavalcanti, Federal U of Pernambuco, Brazil and Jim Woodcock, U Kent-Canterbury, UK
Invited talk: Refinement of actions in Circus

17:15-18:30  Session 6: Architecture I
Chair: Eerke Boiten

17:15  Egon Börger, U Pisa, Italy
Invited talk: Refinement method for Abstract State Machines
18:00  Matthias Anlauff and Asuman Sünbül, Kestrel Inst., USA
Towards component based systems: refining connectors

Sunday July 21st

Sunday's program is also available side by side with other meetings.

08:45-09:00  Session 7: Opening and introduction

09:00-10:40  Session 8: Architecture II
Chair: Eerke Boiten

09:00  Kai Engelhardt, U New South Wales, Australia
Invited talk: Towards a refinement theory that supports reasoning about knowledge and time for multiple agents
09:40  Emil Sekerinski, McMaster U, Canada
Invited talk: Tabular verification and refinement
10:20  Yngve Lamo, Bergen U College, Norway and Michal Walicki, U Bergen, Norway
Composition and refinement of specifications and parameterised data types

10:40-11:00  Refreshments

11:00-12:40  Session 9: Concurrency
Chair: Jim Woodcock

11:00  Jim Davies and Charles Crichton, Oxford U, UK
Invited talk: Concurrency and refinement in the UML
11:40  Harald Fecher and Mila Majster-Cederbaum, U Mannheim, Germany
Taking decisions late: end-based choice combined with action refinement
12:10  Harald Fecher, Mila Majster-Cederbaum, and Jinzhao Wu; U Mannheim, Germany
Refinement of actions in a real-time process algebra with a true concurrency model

12:40-14:00  Lunch